موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای

 • 1399/10/11
چگونه در بازاریابی شبکه ای موفق باشیم؟

بازاریابی شبکه ای که به عنوان بازاریابی چند مرحله ای (MLM) نیز معروف است، مدلی از کسب و کار است که در آن بازاریابان مستقل در یک شرکت به کار مشغول می‌شوند و وقتی که محصولاتشان را به فروش رساندند پورسانت می‌گیرند. این حرفه برای بسیاری از مردم جذاب است زیرا می‌توانند رئیس خود باشند، زمان خود را مطابق میل خود تنظیم کنند و به سمت موفقیت قدم بردارند. اگرچه بازاریابی شبکه ای مسئولیت بزرگی است اما می‌تواند حرفه ای بسیار سودآور باشد.

بخش اول/ پیدا کردن شرکت بازاریابی شبکه ای مناسب

پیدا کردن شرکت بازاریابی شبکه ای مناسب

1در مورد شرکت ها خوب تحقیق کنید. انتخاب شرکت مناسب کلید موفقیت شماست. با یک جستجوی ساده و سریع در اینترنت می‌توانید به پاسخ بسیاری از سوالاتی که احتمالا دارید، برسید. تحقیق کنید تا بهترین شرکتی که مناسب شخص شماست را بیابید. برخی از سوالاتی که هنگام انتخاب شرکت باید باید از خودتان بپرسید عبارتند از:

 • این شرکت چقدر قدمت دارد؟ آیا مدت ها از فعالیت آن می‌گذرد یا به تازگی شروع به کار کرده است؟
 • فروش این شرکت چگونه است؟ فروششان رو به رشد بوده است یا رو به کاهش؟
 • شهرت این شرکت در چیست؟ نظرات و وبلاگ ها معمولا برای شناخت حسن شهرت یا مشکوک بودن یک شرکت، منبع خوبی هستند.

 

سوابق مدیر عامل¬ها و سایر مسئولان 2به سوابق مدیر عامل ها و سایر مسئولان شرکت نگاه کنید. هنگام تحقیق در مورد شرکت ها، پارامترهای یکسانی را در نظر بگیرید. آیا ریاست این شرکت معتبر و قانونی است؟ اگر مسئولان شرکت متهم به کلاهبرداری یا مشکلات قانونی شده باشند، بهتر است از این شرکت صرف نظر کنید.

 

محصولات یا خدمات فروش
3در مورد محصولات یا خدمات فروش شرکت تحقیق کنید. از آنجایی که شما مسئولیت برپا کردن و فروش این محصولات را دارید، بهتر است مطمئن شوید که محصولاتشان معتبر هستند. برخی از شرکت های بازاریابی شبکه ای در بازار مشکوک هستند یا محصولات خطرناک دارند، و اگر شما در آنها نقشی داشته باشید با اقدامات قانونی مواجه خواهید شد. برای بررسی یک محصول باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • آیا این محصول امنیت دارد؟
 • آیا ادعاهایی که شرکت در مورد محصول می‌کند پشتوانه ی قانونی دارد؟
 • آیا من از این محصول استفاده خواهم کرد؟
 • آیا این محصول قیمت منصفانه ای دارد؟

 

متصدی استخدام
4از معرف خود سوالاتتان را بپرسید. زمانی که شرکتی که مورد علاقه تان است را می‌یابید، احتمالا با یک معرف یا نماینده ی دیگری ملاقاتی خواهید داشت. در طول فرایند معرفی (پرزنت) به هوش و شکاک باشید. به یاد داشته باشید که اگر شما به سیستم وارد شوید، حامی مالی شما پول بیشتری به دست می‌آورد بنابراین ممکن است همانقدر که شما با او صریح هستید، او با شما چنین نباشد. با وعدی اینکه چقدر شما درامد خواهید داشت گیج نشوید بلکه دربارهی اینکه چه کاری قرار است انجام دهید فکر کنید.

 • سوالات مستقیم و ویژه بپرسید. اگر پاسخی که دریافت کردید مبهم بود، از آنها بخواهید که منظور خود را واضح بیان کنند.
 • بپرسید که شرکت دقیقا چه انتظاری از شما دارد؟ انتظار دارید که چقدر فروش داشته باشید. چه تعدادی را قرار است استخدام نمایید. آیا شما ملزم به شرکت در برنامه های آموزشی هستید؟

 

قرارداد بازاریابی شبکه ای
5قرارداد خود را با دقت بخوانید. هیچ چیزی را بلافاصله امضا نکنید. برای خواندن متن قرارداد زمان بگذارید تا کاملا آن را بفهمید. ممکن است حتی بخواهید با یک وکیل یا فردی با تجربه بازاریابی مشورت کنید تا مطمئن شوید که دارید معامله ی منصفانه ای را انجام می‌دهید و این شرکت قانونی است.

 

چراغ های قرمز
6مراقب چراغ های قرمز باشید. مطابق گزارش کمیسیون تجارت فدرال، برخی از شکرت های تجاری که با عنوان بازاریابی شبکه ای شناخته می‌شوند در واقع طرح های هرمی غیر قانونی هستند. کلاهبردار طرح های هرمی برای خرید یک شرکت استخدام می کند و معمولا همیشه این ورودی جدید است که ضرر می کند. مراقب موارد زیر باشید:

 • اگر شرکتی برای فروش به توزیع کنندگان نسبت به فروش به مردم پول بیشتری به دست آورد.
 • اگر شرکتی پول بیشتری از طریق جذب اعضا به دست آورد تا از طریق فروش محصولات.
 • اگر چیزی به نظرتان اشتباه بود هرگز قرارداد را امضا نکنید.

 

طرح کسب و کار
7طرح کسب و کار تهیه کنید. هنگامی که در ذهنتان چند شرکت بالقوه دارید، برای ساختن و توسعه ی تجارتتان طرحی تهیه کنید. حتی قبل از اینکه شما رسما با یک شرکت همکاری کنید، نوشتن کمک می‌کند که طرح را زود به تصویر درآورید. هنگامی که در نهایت در یک شرکت شروع به کار می‌کنید، می‌توانید با سرعت بالایی پیشرفت کنید. هنگام طراحی یک طرح تجاری به نکات زیر توجه کنید:

 • دوست دارید چه خدمات یا محصولاتی را به فروش برسانید.
 • بازار مورد نظر شما کدام است؟
 • چقدر زمان قرار است به آن اختصاص دهید؟ آیا یک مسئولیت پاره وقت خواهد بود یا قصد دارید کل ایام هفته بر روی آن کار کنید؟
 • هدف شما چیست؟ میخواهید از این طریق ثروتمند بشوید یا تنها به دست آوردن مقداری پول برای شما کافیست؟
 • به دورنمای دراز مدت فکر کنید. در مدت زمان پنج یا ده سال به کجا خواهید رسید؟
 • استراتژی بازاریابی شما چیست؟ از طریق تماس، اینترنت یا مراجعه ی خانه به خانه؟
 • در صورت نیاز می‌توانید طرح را به روزرسانی کنید اما برای شروع کار، راهنمای خوبی به شمار می‌رود.

بخش دوم /  آغاز به کار در یک شرکت بازاریابی شبکه ای

مربی مناسبی را انتخاب کنید
1لیدر (معرف) مناسبی را انتخاب کنید. در بیشتر مدل های MLM فردی که شما را به کار می گیرد لیدر شما می‌شود. این لیدر (معرف) مراحل اولیه ی کار را به شما آموزش خواهد داد. به ظور معمول هرچقدر شما بهتر باشید پول بیشتری نصیب مربیتان می‌شود بنابراین برای او بهتر است که بهترین حالت را برای شما آموزش دهد. در مورد یک لیدر شما به کسی نیاز دارید که:

 • اگر نیاز به کمکی داشتید برای کمک در دسترس باشد.
 • بتوانید با او کار کنید.
 • اگر کاری را بهتر از او انجام دادید با شما منصفانه برخورد کند.

 

محصولات بازاریابی شبکه ای
2در مورد محصولات به خوبی مطالعه کنید و آنها را کاملا بشناسید. شغل شما فروش این اجناس است پس باید خودتان را مجاب کنید که درباره ی آنها همه چیز را بدانید. شما باید بدانید چگونه می‌خواهید محصول را به مشتری بالقوه ارائه دهید، چگونه پاسخ سوالات یا تردیدهای احتمالی آنها را بدهید، یا هرگونه تحقیق یا مطالعه ی مرتبط که محصول شما را پشتیبانی کند.

 

جلسات آموزشی
3در جلسات آموزشی شرکت و تماس های آموزشی شرکت کنید. اینها باعث می‌شوند مخاطبان (ورودی) بیشتری به دست بیاورید و چیزهای بیشتری یاد بگیرید. زمانی هم که بخواهید آنها را ترک کنید تا تجارت خود را راه اندازی کنید، امادگی بیشتری خواهید داشت.

 

رهبران جدید 4مشتری جدید بسازید. در بازاریابی شبکه ای افراد را منجر به مشتریان بالقوه کنید. اگر می‌خواهید به پول درآوردن ادامه دهید، همواره مشتریان جدید بیابید. روش های متفاوتی وجود دارد که بتوانید فرد جدیدی پیدا کنید و شما باید از استراتژی های چندگانه برای جذب بزرگ ترین بازار ممکن استفاده کنید.

 • رسانه های اجتماعی یک روش آسان و ارزان برای پرآوازه کردن محصول شماست. در هر کدام از شبکات اجتماعی مهم یک پیج برای شرکتتان بسازید و به طور منظم آن را به روزرسانی کنید.
 • فضاهای تبلیغاتی آنلاین و آفلاین بخرید. روزنامه ها و وبسایت ها برای آگاهی رسانی در مورد محصولات شما گزینه های خوبی هستند.
 • تماس های تلفنی اگرچه روشی از مد افتاده است اما همچنان مشهورترین روش برای یافتن رهبران بالقوه است.
 • گفتگوهای شخصی هم مفید هستند. همیشه کارت معرفی کسب و کار خود را همراه داشته و آماده ی صحبت در خصوص شرکت خود باشید. شما نمی‌دانید که چه زمانی ممکن است با شخصی که به کار شما علاقه مند است برخورد کنید.

 

کارهای تمام رهبران
5کارهای تمام افراد را پیگیری کنید. برای اینکه افراد تبدیل به مشتریانی شوند که پول پرداخت می‌کنند باید مدام پیگیر آنها بوده و محصول خود را به آنها ارائه دهید.

 • یک پاسخ خودکار برای صفحه ی وب سایت خود برای تماس با افرادی که از پیج شما بازدید می‌کنند، طراحی کنید.
 • تمام مخاطبان خود را در فایل های طبقه بندی شده قرار دهید تا دسترسی به اطلاعات آنها آسان باشد.
 • وقتی با یک فرد تماس می‌گیرید همیشه آماده ی ارائه و فروش محصول خود باشید.
 • برای تبدیل یک فرد به یک مشتری بیشتر از یک بار تلاش کنید. اینکه شخصی بار اول به محصولات شما علاقه مند نبوده دلیل بر این نیست که هیچ گاه علاقه مند نشود. مراقب باشید که به صورت افراطی این کار را تکرار نکنید- شما به راحتی می‌توانید حسن شهرت خود را به عنوان یک اسپمر زیر سوال ببرید که می تواند به کسب و کار شما لطمه بزند.

بخش سوم / کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید.

اعضای جدید
1اعضای جدید استخدام کنید. درست همانطور که در یک شرکت بازاریابی شروع به فعالیت کردید، اگر می‌خواهید موفق شوید باید اعضای جدیدی به تیم خود اضافه کنید. همیشه در جستجوی چشم اندازهای جدید باشید که به نظر شما ارزش افزوده ی بیشتری به تیم شما خواهد داد. سعی کنید تمامی امکانات را به کار بگیرید. همچنین شما نیاز به شخصی دارید که یک فروشنده ی خوب و یک همکار تیمی متعهد به همکاری با شما باشد.

 

کارکنان خود را طور موثر آموزش دهید
2زیر مجوعه های خود را طور موثر آموزش دهید. اگر افراد زیر مجموعه شما موفق شوند پول بیشتری نصیب شما می شود بنابراین باید برای آموزش آنها کاملا آماده باشید. ممکن است این مسئولیت قابل توجه برای چند هفته وقت شما را بگیرد. اما باید درک کنید که شما در حال ساخت یک کسب و کار هستید و باید زمان کافی صرف کنید تا مطمئن شوید که افراد تیمتان به اندازه کافی صلاحیت دارند.

 

به اعضای تیمتان دستمزد خوبی بدهید
3به اعضای تیمتان دستمزد خوبی بدهید. اگر به ورودی های شما خوب پاداش بگیرند می‌توانید مطمئن باشید که انگیزه ی خوبی برای فروش دارند. به این صورت پول بیشتری نصیب شما و خودشان می شود. همچنین این کار باعث می‌شود که فروشنده های با استعداد مدت زمان بیشتری با شما کار کنند و تجارتتان همیشه موفق باشد.

 

با افراد حرفه¬ای مشورت کنید4در مورد کسب و کار خود با افراد حرفه ای مشورت کنید. به یاد داشته باشید که در مورد هر آنچه به تجارت شما مربوط می‌شود، مسئولید از قبیل مالیات ها، قوانین و …. این باعث می‌شود که یک حسابدار و یک وکیل در اطراف خود داشته باشید تا در موثرین راه ممکن به شما در مدیریت کسب و کارتان کمک کند.

اشتراک